Mit tegyek, ha nem fizetik vissza részemre a kölcsönt?
Sok esetben jóhiszeműen ad kölcsön pénzt egyik fél a másiknak, akár családtagok között, akár az ismeretségi körben. A felek úgy érzik, nem is illik erről „papírt” írni, hisz jól ismeri és biztosan visszaadja a kért kölcsönt.
Mi történik, ha mégsem fizeti vissza önként a pénzt?
Ebben az esetben javasolt az ügyvédi felszólítás, sokszor már elég ráhatást gyakorol a nem fizető adósra és tartozását rendezi. Ellenkező esetben lehetőség van fizetési meghagyás megindítására. A fizetési meghagyás közjegyző előtt történik, általában elektronikus felületen. A kérelmezőnek kell az eljárási díjat megelőlegeznie, mellyel növelten kerül kiállításra a fizetési meghagyás. A fizetési meghagyás lényegében egy közjegyzői felszólítás az adós részére, hogy fizesse meg tartozását. Ha ennek ellenére sem fizeti meg, akkor kérelmezhető a végrehajtási eljárás, meg végrehajtó előtt folytatódik. A végrehajtó előtti eljárás költségeit és díját is a kérelmező előlegezi meg, melyet szintén megpróbál behajtani a végrehajtó az adóson.
Ha az adós azt állítja, hogy ő nem tartozik a követelt összeggel, akkor a fizetési meghagyás ellen ún. ellentmondást tud benyújtani, ekkor az eljárás bíróság előtt folytatódik. A bíróság előtt a kölcsönt nyújtó félnek azt kell bizonyítania, hogy ő pénzt adott kölcsönt, az adósnak azt kell bizonyítania, hogy ezt a kölcsönt már korábban megfizette.