Társasházi jog

 

A több lakásból álló ingatlanok dönthetnek úgy, hogy társasházként működnek tovább. Emellett lehetőség van lakásszövetkezetként is funkcionálni, mindezek hiányában a tulajdonosok közössége kizárólagos és osztatlan tulajdonnal rendelkeznek, melyet használati megállapodás keretében javasolt szabályozni.

 

Társasház alapítás, alapító okirat módosítás: a közös osztatlan tulajdonban lévő ingatlan kapcsán lehetőség van társasház alapítására. A társasház megalapítása során egyes lakások és helyiségek külön tulajdoni lapra kerülnek, ún. albetétek alakulnak ki, melyen megszűnik a közös tulajdon. Az ingatlan további részei (pl. lépcsőház, kémény, tetőszerkezet, lift) a tulajdonostársak társasházi közös tulajdonát fogja képezni. A társasház alapításához geodéta megbízása is szükséges, aki az ingatlant felméri, a szükséges alaprajzokat elkészíti és a földhivatal által záradékoltatja. A társasház alapító okiratát ügyvédi irodánk készséggel elkészíti, az aláírás lebonyolításában közreműködik, az illetékes földhivatali osztály előtt képviseli a társasházat. Emellett ügyvédi irodánk segít közgyűlés és írásbeli szavazás lebonyolításában. A társasház életében utóbb történő változások okán szükségessé válhat az alapító okirat módosítása, melyhez fő szabály szerint valamennyi tulajdonostárs és / vagy közgyűlés hozzájárulása szükséges.

 

Szervezeti-működési szabályzat, házirend készítése és módosítása: a közösség szerveit, azok hatáskörét, jogait és kötelezettségeit, a közös költség viselésének szabályait a közösség szervezeti-működési szabályzatában kell megállapítani. A szabályzatnak többek között tartalmaznia kell a tulajdonostárs külön tulajdonának használatára, hasznosítására, a külön tulajdonon belül nem mérhető közüzemi és más szolgáltatások díjának elszámolására és megfizetésére, a közös tulajdon fenntartására, ezen belül a közös költség viselésére és a költséghátralékok megfizetésére, felújítási alap képzése esetén az alap felhasználására, a társasházi lakóépület házirendjére, a közgyűlés hatáskörére és eljárására, a közös képviselő hatáskörére és feladataira, a számvizsgáló bizottság ellenőrzési jogkörére, feladataira vonatkozó részletes szabályokat.

 

 

Közgyűléssel kapcsolatos perben jogi képviselet: közgyűlési határozatok érvénytelenségének megállapítását bármely tulajdonostárs a törvény rendelkezéseinek megfelelően keresettel kérheti a bíróságtól. Ügyvédi irodánk vállalja a kereset megindítását és ezzel együtt a tulajdonostárs képviseletét, illetve a már megindított eljárásban jogi segítséget nyújt társasházak részére.