Társasági jog

A gazdasági élet szereplőinek teljes körű jogi támogatást nyújtunk. Állandó megbízás keretében a folyamatos jogi tanácsadás és konzultációk segítik, hogy a cég törvényes működését, a jogszabályoknak megfelelő szerződések megkötését, valamint a nem fizető adósokkal szembeni hátralékkezelést, adósságbehajtást.

 

Cégalapítások, cégmódosítások: vállaljuk betéti társaságok, korlátolt felelősségű társaságok és részvénytársaságok alapítását. Amennyiben már bejegyzett adatokban változás következik be (pl. székhelyváltozás, telephelymódosítás, ügyvezető vagy tulajdonos személyében történő változás) szükséges a létesítő okirat módosítása, mellyel általában együtt jár a legfőbb szerv (pl. taggyűlés) összehívása is. A vonatkozó iratok elkészítésében és cégbíróság előtti képviseletben állunk rendelkezésre Ügyfeleink számára. Fontos tudni, hogy a cégbíróság előtti eljárásban kötelező a jogi képviselet.

Átalakulások (beolvadás, kiválás, összeolvadás, kiválás): a már bejegyzett cégek életében előállhat az az eset, hogy át kell alakulniuk más társasági formába (pl. betéti társaságból korlátolt felelősségé társasággá, vagy korlátolt felelősségű társaságból részvénytársasággá), illetve előállhat az az eset is, hogy más cégekkel egyesül, vagy egy cég több céggé szétválik. Az átalakulás ún. jogutódlással történő megszűnést jelent. A más társasági formába való átalakulás (cégformaváltás) mellett az átalakulás gyűjtőfogalmába tartozik a gazdasági társaságok egyesülése (összeolvadása, beolvadása) és szétválása (különválása, kiválása) is. Irodánk kiemelt tapasztalattal rendelkezik korlátolt felelősségű társaság részvénytársasággá történő átalakításában, valamint vállalatcsoportok létrehozásában.

Társasági tagok közötti jogvita: a cégtulajdonosok között több okból alakulhat ki jogvita, akár az osztalékfizetés, pótbefizetés kapcsán, adott esetben törzstőke felemelés, törzstőke leszállítás, üzletrész eladás esetén. Az ügyvéd szerepe ebben az esetben nem csupán a jogi képviselet, hanem egyfajta mediátori szerep is. A cég további működése nagyban függhet attól, hogy a vitás ügyeket miként tudják rendezni a felek. A döntés minden esetben a cég, vagy az adott személy felelőssége.

Cég megszüntetése: átalakulás során a cég jogutódlással szűnik meg, míg jelen esetben jogutód nélküli megszűnésről van szó. Ha a cég fizetésképtelen akkor sor kerülhet végelszámolásra, csődeljárásra vagy felszámolási eljárásra is. Irodánk segítséget nyújt a megfelelő forma és ügymenet lebonyolításában annak érdekében, hogy a jogszabályoknak megfelelően kerüljön sor a cég megszüntetésére.

 

Társadalmi szervezetek (alapítványok, egyesületek) alapítása, változásbejegyzése, jogi támogatása: alapítvány, egyesület létrehozása, illetve működésük során bekövetkező módosításokban ügyvédi irodánk teljes körű ügyintézést vállal, mind az okiratok szerkesztése, tanácsadás, bíróság előtti eljárás tekintetében. Ezen felül a társadalmi szervezeteket érintő jogi problémák megoldásában is állunk rendelkezésre. Alapítvány az alapító által az alapító okiratban meghatározott tartós cél folyamatos megvalósítására létrehozott jogi személy, míg az egyesület a tagok közös, tartós, alapszabályban meghatározott céljának folyamatos megvalósítására létesített, nyilvántartott tagsággal rendelkező jogi személy. Ebből adódóan az alapítvány ún. vagyonegyesítő, míg az egyesület személy egyesítő szervezet. Régóta nem működő, csupán névlegesen létező alapítványok és egyesületek megszüntetésében is tapasztalattal rendelkezünk. Minden esetben javasolt a jogutód nélküli megszüntetés, ha a civil szervezet a társadalmi rendeltetését betöltötte, célját elérte, vagy tevékenysége más okból nem folytatható. Ahogyan a cégek esetében, úgy alapítványok, egyesületek esetében is lehetséges a végelszámolás, illetve a felszámolási eljárás.