Családjog


A családjog számos részterületet érint, beleértve a házastársak közötti viszonyt, a gyermekek feletti felügyeleti jogot, a kapcsolattartást, a gyermektartásdíjat, valamint a lakáshasználat rendezését is. Ügyvédi irodánk valamennyi a családjog területét érintő kérdésben áll rendelkezésre.

 

Házasság felbontása, vagyonközöség megosztása: közös megegyezés esetén lehetőség van a teljes körű megállapodásra a Felek között, mely megállapodást Ügyfeleink kérésére és a lehetőségekhez mérten elkészítünk. A megállapodást a bíróság jóváhagyja, ezt követően ítéletében felbontja a házasságot. Megállapodás hiányában a bíróság dönt az ún. járulékos kérdésekről (szülői felügyelet, kapcsolattartás, gyermektartásdíj, utolsó közös lakás használata, házastársi tartás).

Szülői felügyelet, kapcsolattartás, gyermektartásdíj: a Felek közös kiskorú gyermeke vonatkozásában lehetőség van megegyezni, akár fenntartani a közös szülői felügyeleti jogot. A Felek megállapodása hiányában a bíróság dönt egyik vagy másik szülő ún. kizárólagos szülői felügyeleti jogáról. A különélő szülőt a kapcsolattartás joga megilleti és általában őt terheli a gyermektartásdíj fizetése. Mindezekben a Feleknek érdemes megállapodniuk, mely szerződés elkészítésében ügyvédi irodánk áll rendelkezésére.

Házassági, vagyonjogi szerződések készítése: mind házastársak, mind házasulók között. Jogi tanácsadást és egyeztetést követően elkészítjük Ügyfeleink számára a legmegfelelőbb szerződést, melyet vagyonjogi viszonyukra kívánnak alkalmazni a házassági életközösségük idejére. A házassági vagyonjogi szerződés érvényességéhez ügyvéd által ellenjegyzett okirat szükséges. Ha a Felek nem kötnek házassági szerződést, akkor az ún. törvényes vagyonjogi rendszer érvényesül. Ennek a rendszernek a lényege, hogy a házastársak osztatlan közös tulajdonát képezi mindaz, amelyet a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve amely valamely házastárs különvagyonába tartozik. A házassági bontópernek nem része a közös vagyon megosztása, ennek ellenére célszerű és ajánlott a házassági közös vagyont is megosztani. A közös vagyon megosztása történhet a Felek egyetértése esetén szerződéssel vagy végső soron a bíróság ítéletével. A közös vagyon megosztásával kapcsolatos szerződésre a törvény alakiságot ír elő, így az kizárólag akkor érvényes, ha azt közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják. A házassági közös vagyon megosztása adó és illetékmentesen megtehető, melyről részletesebb tájékoztatásért forduljon hozzánk bizalommal.

Élettársak személyi és vagyonjogi viszonyai: a házasságot megelőzően a felek többnyire élettársi kapcsolatban élnek, vagy választásuk szerint házasságot nem kötnek egymással. A jogszabályok a házasság intézményét védik, ezért külön rendelkezések vonatkoznak az élettársakra. Ügyvédi irodánk az élettársi kapcsolat kezdetén és megszakadásakor fennálló személyi és vagyonjogi kérdésekben nyújt segítséget, perenkívüli és peres eljárásban egyaránt.